Fredag 24. maj 2013

Søgefelt

Kampagne beder ”Fodboldvor”

02. mar 12 Web-tv Skrevet af Lars Hedegaard Pedersen
3

FREDAGSFILM: I forbindelse med forårspremieren på superligaen lancerer en af hovedsponsorerne en fræk TV-kampagne, der sætter fodbold højere end Fadervor. Filmene er instrueret af Jonas Elmer efter idé af Gorm Larsen & Zornig. SE FILMEN HER.

I en ny reklamekampagne, der går i luften som startskud på forårspremieren til superligaen, sætter Betsafe, der er en af Superligaens hovedsponsorer, ord på følelser til fodbolden.

Det sker med udgangspunkt i fansenes kærlighed til spillet og de danske klubber. Med en omskrivning af Fadervor, byder filmen på udsagn som ”Klubben vor, du som er i hjertet” og ”Hellig er dit navn, giv mig i dag mit daglige fix”.

Kampagnen lanceres i morgen, lørdag den 3. marts, og den er udviklet i samarbejde med bureauet Gorm Larsen & Zornig.

Filmene er instrueret af Jonas Elmer, som bl.a. står bag den anmelderroste film ”Let’s Get Lost” og ikke mindst er valgt som instruktør, fordi han har et stort bankende hjerte for fodbolden.

Du har ikke adgang til at tilgå siden.Arkivet er forbeholdt medlemmer. Hvis du er medlem kan du logge ind her. Hvis du ønsker at købe et medlemsskab, kan du gøre det her.