NYHEDSBREV
Hold dig ajourført 2 gange dagligt.
Tilmeld nyhedsbrev
RSS
RSS feeds
Prisliste
Markedsføring 07-09-2010
Tip en ven Printvenlig side

Philips laver sitcom

En online komedie i otte afsnit på Youtube skal sætte lidt mere kolorit på elektronik-giganten Philips’ produktpræsentationer. En fiktiv marketingchef spiller hovedrollen.
Af: Susanne Ingemann

 

Med en lille serie i otte afsnit på Youtube, som har fået titlen ”Nigel and Victoria – An Unromantic Comedy”, går hollandske Philips nu ind i sitcom-branchen. Det skriver brandrepublic.com.

Serien handler om den lidt kiksede Philips-marketingchef Nigel, og den absolut ikke kiksede Victoria, der laver produktpræsentationer på video for virksomheden. I første afsnit forelsker Nigel sig straks i den skønne Victoria, men det forløber ikke helt efter bogen.

De otte afsnit skal promovere blandt andet høretelefoner, pc- og iPad-tilbehør, og kan man ikke få nok af Nigel og Victoria på deres egen YouTube-kanal, kan man naturligvis også ”connecte” med dem på Facebook og følge dem på Twitter.

Ifølge Gary Raucher, som er kommunikationschef hos Philips Consumer Lifestyle, kræver nutidens online forbrugere mere end blot en produkt-præsentation:

- Forbrugerne vil have, at man taler til dem på en åben, troværdig og engagerende måde. Og de vil gerne have underholdende indhold, som giver dem oplevelser, de også kan dele med andre på nettet, siger han.

Philips globale, digitale budget på omkring 570 millioner, som i øjeblikket ligger hos Tribal DDB, blev i øvrigt sendt i spil i august.

Se første afsnit af serien her.


Kommentér artikel


Viser resultaterne 1 til 1 af 1
 

07.09.2010 kl. 14:27 SKREV: Martin Schultz

IKEA kører lidt det samme koncept med deres sitcom "Easy to Assemble", som er rimelig vellykket.
http://www.plantcph.dk/blog/2010/08/23/ikea-easy-to-assemble/

 
 
Huset Markedsfring Nordre Fasanvej 113-115, 1. 2000 Frederiksberg Tlf. 38 11 87 87 Fax 38 11 87 47 E-mail: info@markedsforing.dk