Mie Krog forlader Recommended
I august sidste år blev Mie Krog hentet til et job som kontaktdirektør hos reklamebureauet Recommended. Men nu forlader den tidligere marketingdirektør hos Jysk Nordic allerede bureauet igen efter ”fælles aftale”.
Recommendends administrerende direktør Jørgen Blauert ønsker ikke at kommentere Mie Krogs afgang yderligere.
Mie Krog var før Recommended og Jysk ansat som marketingchef i Bilka, senior director for global branding i Lego og produktchef hos Kims.
Da hun blev ansat hos Recommended sidste år, sagde Jørgen Blauert blandt andet:
– Vi kender Mie Krog godt fra hendes tid hos Bilka, og hun bliver et væsentligt aktiv. Dels fordi vi får en stærk kommercielt indstillet personlighed med om bord, og dels fordi vi med Mie også får en kvinde med i ledelsen.
Det lykkedes ikke Markedsføring i dag at få en kommentar fra Mie Krog. Men på Linkedin er hendes stillingsbetegnelse nu: Ejer af MK Consult.
Kommentér artikel
01.09.2010 kl. 14:13 SKREV: Don Draper
Det er de færreste kunder, der formår overgangen til bureausiden. Pludselig finder man ud af, hvor svært det er at sælge det rigtige i forhold til at købe det rette!
02.09.2010 kl. 09:10 SKREV: Bettina
Det er også de færreste bureaufolk der formår overgangen til kundesiden. Pludselig finder man ud af, hvor svært det er at købe det rette i forhold til at sælge det rette!

