Marketing skal gennemsyre alt
Marketing ejer udfra-ind-synsvinklen og kundeorienteringen. Derfor kan alle afdelinger i alle virksomheder få fordele ved at lade sig inspirere af marketing-funktionen, mener Carsten Wandorf, adm. direktør i Fritz Schur Consumer Group.
Men han siger samtidig, at ”marketing udsprang oprindelig af salg og advertising.” Med specialiseringen af marketing-rollen er marketing rykket lidt for langt i reklameretningen. Når Philip Kotler gav os de fire P’er, product, place, price & promotion, som en del af marketing-tænkningen, er det tankevækkende, at virksomhedernes markedsføringsfolk stort set entydigt koncentrerer sig om ”promotion.”
– Hvis vi skal videre, er der to veje: Enten skal vi sprede marketing over alle de andre P’er, eller også skal marketing blive ved sin moderne læst promotion, og så blive endnu dygtigere til det, siger Carsten Wandorf.
Han mener endvidere, at de højere uddannelses-institutioner bør blive bedre til at give de marketing-studerende et tungere videnskabeligt afsæt. ”Får vi ikke det, kommer marketing let til at klinge hult.” Og det er bestemt ikke gavnligt, hverken for marketingfolk eller virksomheder.
– Marketingekspertisen og marketing-hensyn bør nemlig gennemsyre alle virksomhedens andre funktioner, det være sig salg, SCM, produktion, IT, HR m.v.
Læs hele interviewet med Carsten Wandorf i Markedsføring 10-2010, der er på gaden i denne uge.
Kommentér artikel
24.08.2010 kl. 14:17 SKREV: Kim Christensen
Må jeg bifalde budskabet i denne artikel. Jeg har selv lavet et blogindlæg, som er mit bud på en total integration af marketingfunktionen i hele organisationen. Se her: http://kimontheblog.btbmarketing.dk/#post4
God læselyst!
24.08.2010 kl. 15:57 SKREV: Lars Stahl Rasmussen
Helt enig. Der er alt for stor afstand mellem det helhedssyn på kunder, virksomhed og strategi, som marketing-DISCIPLINEN faktisk omfatter, og så det meget snævrere felt, som marketing-AFDELINGEN typisk beskæftiger sig med.
Det skal der laves om på, så virksomhederne får udnyttet marketings fulde potentiale.
25.08.2010 kl. 23:53 SKREV: Martin Mollerup
For at dreje fokus lidt ind på den digitale front, så er udfordringen inden for online disciplinerne ret ofte at ordet "online markedsføring" næsten er et synonym for "google annoncering" når man spørger ind til det i virksomheder, hos annoncører og specielt også en hel del steder i marketing-branchen.
Afhængig af hvem man taler med, så præsenteres online markedsføring på mange måder. Og inden for online er der rigtig mange discipliner og definitioner.
Derfor opstår der ofte en forvirring om selve begrebet markedsføring, som knyttes meget tæt op af én enkelt disciplin, nemlig reklamedisciplinen. Det er vigtigt og huske at markedsføring er mange tiltag der skal spille sammen.
Det er vigtigt og understrege at, online markedsføring dækker over en lang række opgaver som bl.a. markedsundersøgelser, research, produktudvikling, indkøb, konkurrent analyser, prissætninger, virksomhedspræsentationer, hjemmesider, ordresystemer, cms systemer, søgemaskineoptimering, grafisk tilstedeværelse, pr, brugervenlighed, kampagner osv. osv. Markedsføring er en samlet proces og ikke kun annonceringen.
Det er vigtigt at skabe et flow og en god synergi i markedsføringsprocessen, både i alle online discipliner såvel den samlede markedsføringsindsats.
Det er vigtigt at koordineringen er på plads i alt fra website til salg, reklame, effektmåling, optimering og samarbejdet med alle ens partnere og rådgivere indblandet i markedsføringsindsatsen.
Men, når det at holde styr på bare to reklame-discipliner, eller bare 2 medier i én reklamedisciplin, så ser vi her hos TraceAd hver eneste dag at fundamentale og helt lavpraktiske udfordringer spænder ben for overhovedet at få synergien på plads inden for én enkelt reklamedisciplin. Udfordringer som ydermere bliver godt hjulpet på vej af de tætteste samarbejdspartnere der ofte arbejder i siloer, et manglende samarbejde som ikke gør noget af det nemmere for annoncøren.
Selvom vi hos TraceAd kan hjælpe annoncører med omgående overblik og koordinering. Så er vejen tung, og tiden knap for at komme tættere på en samlet effektiv markedsføring når 95% af tiden hos mange virksomheder går til at administrere 5% af den samlede markedsføring.
Vores formel er omvendt - Brug 5% af tiden på at koordinere de 95%.
I sidste ende handler det også om at virksomheder ér og bliver "skolet" af branchen.
Det er jo branchen der rådgiver, underviser og betales for at lede virksomhederne.
Har marketing-branchen selv været med til at rykke fokus fra den samlede markedsføring over til selve reklameretningen?
Mvh
Martin Mollerup

