NYHEDSBREV
Hold dig ajourført 2 gange dagligt.
Tilmeld nyhedsbrev
RSS
RSS feeds
Prisliste
Markedsføring 29-01-2010
Tip en ven Printvenlig side

FDIH opfordrer til tjek

Nye regler for prismarkedsføring er lige om hjørnet, hvilket får FDIH til at opfordre sine medlemmer til at tjekke deres budskaber.
Af: Søren Muncken

I sidste uge holdte FDIH (Foreningen for Distance- og Internethandel) møde med forbrugerombudsmand Henrik Øe.

Og han gjorde det tilsyneladende så klart, at opfølgning på reglerne om prismarkedsføring er blandt hans højest prioriterede opgaver i 2010, at FDIH finder det nødvendigt at træde i karakter.

– Vi opfordrer kraftigt vores medlemmer til at tjekke deres markedsføring for ”spar-penge-budskaber”, inden de nye prismarkedsføringsregler træder i kraft den 1. marts, siger administrerende direktør Annette Falberg, FDIH.

Det har foreningen gjort i et brev til medlemmerne, der blandt andet sammenfatter de væsentligste budskaber til inspiration.

Prismarkedsføringsreglerne skal sikre forbrugerne mod vildledning og strammer eksempelvis op om salgsfremmende budskaber

Reglerne, der er ”teknikneutrale” og derfor gælder både fysisk og e-handel, kan læses her.

www.forbrugerombudsmanden.dk/Love-og-regulering/Retningslinjer-og-vejledninger/Markedsfoeringsloven/Nye-retningslinjer-for-prismarkedsfoering

Kommentér artikel


Ingen beskeder

Relaterede artikler
Relaterede kurser
Huset Markedsfring Nordre Fasanvej 113-115, 1. 2000 Frederiksberg Tlf. 38 11 87 87 Fax 38 11 87 47 E-mail: info@markedsforing.dk