Dansk DM følger med
”Det er naturligvis dejligt med den anerkendelse, der ligger i at modtage en pris. Men for mig er det måske endnu større med anerkendelse i Danmark. Når jeg ser på de kampagner, der har vundet herovre, mener jeg faktisk, at niveauet er højere i Danmark”
Ordene er Per Djervig-Chambys, der for Sepia kunne returnere med en bronzepris for en kampagne for Danske Bank.
Grundlæggende var de sociale medier det store fokuspunkt for konferencen, men der var blandt de danske deltagere stor enighed om, at der fortsat er et stykke vej, før der er fundet en formel på brugen.
– De sociale medier har måske fyldt mere, end de er berettiget til. For når jeg ser på de cases, der blev præsenteret, så står det klart for mig, at det ikke er færdige cases. Eksempelvis mangler de den volumen, man kunne forvente, siger Jan Køhler fra RelationshusetGekko.
– Det at optræde som virksomhed på de sociale medier er meget vanskeligt, for man bliver gennemskuet og dermed dømt ude med det samme. Verden er meget parat til at blive kommunikeret med og til på de sociale medier, men virksomhederne har ikke samme parathed – heller ikke herovre, supplerer Per Djervig-Chamby.
Niveauet var højt
Det faglige niveau på konferencen var højt, men de danske deltagere er enige om, at vi i Danmark bestemt kan følge med i det internationale selskab.
– Det er mit indtryk, at konferencen havde et højt fagligt niveau. De ting vi gør i Danmark på det digitale og postale er måske lidt anderledes, men det står klart, at vi er ikke bagud. Det gælder også for min egen virksomhed, hvor jeg er glad for at blive bekræftet i, at de tanker, vi gør os bestemt ikke er bagud i forhold til det, jeg hører på denne konference, siger Jens Heiede fra TrygVesta.
Det er en viden, som Per Djervig-Chamby er enig i:
– Den restriktive, danske markedsføringslov betyder, at vi i Danmark er tvunget til at tænke løsningerne dybere, mere begavet og ikke mindst mere kreativt. Det er et mesterskab, som skarpt adskiller DM-bureauerne fra det traditionelle bureautankesæt. Det er i det perspektiv vi skal forstå, hvorfor danske DM-bureauer vinder så mange af priserne i USA, siger han.
– I Danmark er vi på dialogmarkedsføringen lidt længere fremme end mange andre steder. Det skyldes vores små målgrupper, og juraen har også indflydelse. Det jeg ser nu, er at hvor vi har haft fordele af små markeder, har amerikanerne nu fordele ved de store markeder, fordi CRM, dataindsamling og systemsiden kommer til at fylde så meget af det strategiske arbejde, tilføjer Jan Køhler fra RelationshusetGekko og understreger sin holdning om, at danske virksomheder skal være vågne nu, hvis de skal kunne følge med.
Meget at lære
At der var meget for den danske delegation at komme efter på DMA-konferencen er de fleste deltagere enige i.
Lars Kirstein Andersen fra Strålfors udtrykker det således:
– Det er en intens viden, der leveres på DMA-konferencen – specielt når den kombineres med de faglige diskussioner, man efterfølgende har med de øvrige deltagere. Jeg kommer hjem med nogle ret konkrete sager, som jeg kan arbejde direkte videre med, siger han.
– Det gælder eksempelvis omkring mediemix, hvor de nye medier kan bruges til at skabe fokus på brevet, så det hele indgår i en større sammenhæng, fortsætter Lars Kirstein Andersen.
Kommentér artikel
27.10.2009 kl. 16:09 SKREV: Morten Saxnæs
Nu var jeg ikke selv med til DMA-konferencen, men der er et par kommentarer omkring social media som jeg lige vil kommentere på.
"– De sociale medier har måske fyldt mere, end de er berettiget til. For når jeg ser på de cases, der blev præsenteret, så står det klart for mig, at det ikke er færdige cases. Eksempelvis mangler de den volumen, man kunne forvente, siger Jan Køhler fra RelationshusetGekko."
1. De cases jeg har set fremlagt fra konferencen på denne side og på blogs generelt, så har vi med store virksomheder som Ford og P&G der har haft stor succes med deres social media strategi. Derud over, så er volumen ikke altid et mål for en succesrig social media kampagne, men det er en forvirring der opstår, når man blander traditionel marketing med social media, som i højere grad handler om dialogen og at skabe loyalitet. Dette er noget der ligger langt fra traditionel marketing, hvorfor det er naturligt stadig at tænke i volumen.
"– Det at optræde som virksomhed på de sociale medier er meget vanskeligt, for man bliver gennemskuet og dermed dømt ude med det samme. Verden er meget parat til at blive kommunikeret med og til på de sociale medier, men virksomhederne har ikke samme parathed – heller ikke herovre, supplerer Per Djervig-Chamby. "
Igen, så vidner det om at Per Djervig-Chamby og Jan Køhler er tæt knyttet til traditionel marketing, som handler om at overbevise folk om et produkts kvaliteter gennem annoncering, og om ikke at blive gennemskuet af målgruppen.
Sociale medier har intet med overbevisning i traditionel forstand at gøre, men om at lytte og kommunikere åbent. Noget som kan være svært at vende sig til, da mange virksomheder frygter åbenheden omkring deres produkter og derfor kan blive dømt ude.
Ja, verden er klar til at blive kommunikeret med! Vi har gjort det i mange år, men det er først nu at bureauerne begynder at indse det og virksomhederne ser værdien i dialogen. Kunne være dejligt at høre, hvad Per Djervig-Chamby mener med parathed, fordi alle virksomheder er som sådan parate til at bruge sociale medier i større eller mindre udstrækning, men hvis deres bureauer ikke sælger den viden ind til dem, så kan det være svært at komme i gang.