NYHEDSBREV
Hold dig ajourført 2 gange dagligt.
Tilmeld nyhedsbrev
RSS
RSS feeds
Prisliste
Markedsføring 18-08-2010
Tip en ven Printvenlig side

Carlsberg giver marketing æren

Det danske bryggeri fremhæver sine marketingaktiviteter som årsagen bag et flot halvårsregnskab. Klip ud og gem.
Af: Anders Christiansen

Det må være sød musik i CMO’ernes ører, når Carlsberg fremlægger et positivt halvårsregnskab og fremhæver sine marketingaktiviteter, som en af de væsentligste faktorer for det gode resultat.

En forhøjelse på 12 procent i et driftsoverskud på 4,9 milliarder kroner er en af hovedkonklusionerne i regnskabet, der indbefatter bryggeriets aktiviteter i forbindelse med VM i fodbold i Sydafrika – en turnering som Carlsberg investerede massivt i, og det er netop disse investeringer, som Carlsberg selv hævder, er skyld i resultatet.

Bryggeriet oplevede nemlig vækst på de fleste markeder, hovedsageligt Asien og Østeuropa med undtagelse af Rusland. Det anslås at Carlsberg brugt cirka 250 millioner kroner på markedsføring i forbindelse med VM-slutrunden.

 

Kommentér artikel


Ingen beskeder

Relaterede artikler
Relaterede kurser
Huset Markedsføring Nordre Fasanvej 113-115, 1. 2000 Frederiksberg Tlf. 38 11 87 87 Fax 38 11 87 47 E-mail: info@markedsforing.dk