Naked Communications har lagt solidt fra land i 2013, da selskabets ”The Open Song Project”, som er udarbejdet i samarbejde med mobilkæmpen Nokia til lanceringen af et nyt album fra Spleen United, i dag (2. januar) høster international hæder som FWA – ”Site of The Day”.
Nokia og reklamebureauet Naked Communications kan hæve armene i vejret og glæde sig over en god begyndelse på året.
Det skyldes, at de i dag (2. januar) modtager international, digital anerkendelse i form af Favourite Website Awards (FWA)-prisen, ”Site of The Day”.
Hæderen følger i kølvandet på det umage pars lancering af sangen "Hibernation" fra elektro-rockerne Spleen United under navnet ”The Open Song Project”.
Lanceringen udmærker sig ved, at man på sitet kan lave sin egen version af sangen i form af 16 prædefinerede lyd- og billedesekvenser, der som projektnavnet angiver, indbyder til åben leg for fans og nysgerrige sjæle.
Gratis: Social Media Klubben - Er din organisation gearet til brugen af sociale medier?