Lørdag 25. maj 2013

Søgefelt

Windows 8 går mobile

31. okt 12 Digitalt Skrevet af Lars Hedegaard Pedersen
0

Med lanceringen af Windows Phone 8 går softwaregiganten ”all-in” med nyt økosystem til apps til pc’er og mobile enheder.

Relaterede artikler

Ved gårsdagens lancering af Windows Phone 8 i San Francisco, åbnede Microsoft op for deres mobile styresystem, som i løbet af november rulles ud i Danmark til smartphones fra mobilproducenter som Nokia, Samsung og HTC.

Producenterne har op til lanceringen annonceret nye smartphones med Windows Phone 8.

Divisionschef hos Microsoft Martin Thorning oplyser, at selskabet allerede har certificeret flere end 1.000 devices til den nye platform, som vil komme på markedet inden for nærmeste fremtid.

Kongstanken bag Windows 8 er at forene brugeroplevelsen fra smartphones og tablets med funktionaliteten fra en pc - i ét og samme styresystem.

Du har ikke adgang til at tilgå siden.Arkivet er forbeholdt medlemmer. Hvis du er medlem kan du logge ind her. Hvis du ønsker at købe et medlemsskab, kan du gøre det her.