Slutdato
Varighed
Pris for ikke medlemmer
Pris for medlemmer
16-11-2009
Gratis
Gratis



Tilmelding:
Stud.kbh@markedsforing.dk
Husk at skrive studieretning.
Telenor – To stærke brands forenes i nyt moderbrand
Før hed de Cybercity og Sonofon. Nu har de samlet det gode fra begge verdener i det nye brand “Telenor”. Men hvilke udfordringer, styrker og svagheder er der i en fusion? Markedsdirektør i Telenor Peter Berg kommer og fortæller
I sommeren 2009 forsvandt to stærke brands fra Danmarks medieverden. Peter Berg, markedsdirektør hos Telenor fortæller om processen og overvejelser med at forene meget veletablerede danske navne Cybercity og Sonofon under nyt fælles navn. Hvilke overvejelser gør man sig inden en sådan fusion, og hvordan sikrer man sig, at brandet ikke mister værdi?
Peter Berg fortæller om den seneste udvikling og rebranding-proces, som Telenor netop har gennemgået. En proces der kun kan lykkes, hvis den menneskelige og kulturelle dimension indgår i rebrandingprocessen.
Eftermiddagen indledes med et oplæg af Peter Berg, og efterfølgende vil der være mulighed for spørgsmål.
Arrangementet er gratis for studerende
Tid og sted:
Mandag 16. november 2009
kl. 15.00-16.30
Huset Markedsføring
Nordre Fasanvej 113-115, 1.
2000 Frederiksberg
Tilmelding:
Stud.kbh@markedsforing.dk
Husk at skrive studieretning.
Yderligere information:
Sofie Zuschlag Dyhr - sofiedyhr@hotmail.com



